Probiyotik Yoğurt İle Normal Yoğurt Arasındaki Fark

on

 

Probiyotik Nedir?

Sindirim sisteminde belirli sayıda bulunuyor ve probiyotik bakımından zengin besinlerin tüketilmesi ile birlikte bağırsaklardaki bakterilerin sayıca dengesi sağlanıyor. Sindirim ve bağırsak sistemini korumakla görevli olan bu canlı mikroorganizmalar bakımından zengin besinler ilk defa Fransa’da 1987 yılında piyasa sürüldü. Günümüzde ise dünyanın her yerinde market raflarında bulunabilir besinlerdir. Probiyotik yoğurt bu besinlere örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Probiyotik yoğurt normal yoğurda göre daha farklı bir işlev gösteriyor. Aynı zamanda bileşenleri dikkate alındığında da probiyotik yoğurtlar normal yoğurtlardan ayrılıyor. Bir yoğurdun probiyotik değer taşıması için içerisinde bilinen yoğurt mayalarının yanı sıra daha çok probiyotik kültür içermesi gerekiyor. Bununla birlikte bu canlı mikroorganizmaların insan sağlığına faydalı etki göstermesi bağırsaklara kadar bakterilerin canlı olarak ulaşabilmesi ile de eş değerdir.

 

Probiyotik Yoğurt ve Normal Yoğurt Arasındaki Fark

Probiyotik yoğurt etkileri dikkate alındığında probiyotik yoğurt ile normal yoğurt arasındaki fark kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Bağırsak tembelliği ile kabızlık problemlerine iyi gelen bu yoğurt düzenli olarak tüketildiğinde kalın ve ince bağırsakta yer alan çok sayıda sağlık sorunlarının tedavisinde önemli düzeyde olumlu etki gösteriyor. Probiyotik yoğurt tüketiminden sonra ürünün içerisinde bulunan yararlı bakteriler mide asidine maruz kalmadan ve canlılığını yitirmeden bağırsaklara kadar ulaşmayı başarıyor.

Bağırsaklara yerleşen bu canlı mikroorganizmalar patojen bakteriler ile savaşa başlıyor ve patojenlerin sayıca azalmasında aktif rol oynuyorlar. Probiyotik yoğurt ile normal yoğurt arasındaki fark şu şekilde de kendini belli ediyor: 15 gün boyunca düzenli olarak kullanılan probiyotik yoğurt karında şişlik, gaz ve bağırsaklarda ise sindirim sorunlarını önemli düzeyde önleyerek ürünü tüketenlerin rahatlamasını sağlıyor. Yanı sıra bağırsak enfeksiyonları ile idrar yolu iltihaplarında da iyileşme görülüyor.

Probiyotik Yoğurt Nasıl Tüketilmeli

Bileşenleri ve sağlığa faydaları itibari ile probiyotik yoğurt ile normal yoğurt arasındaki fark tüketimi ile de değişkenlik gösteriyor. Probiyotik yoğurt içerisinde canlı mikroorganizmalar bulunuyor. Bu canlı mikroorganizmaların ölmesi o ürünün tüketiminden probiyotik besin kapsamında hiçbir yarar alınamamasına neden oluyor. Bu sebeple ürünün tüketilmesi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur.

Probiyotik bakterilerin ölmemesi adına ürünün sıcak yemekler ile birlikte tüketilmemesi önem taşıyor. Yoğurdun ambalajının açılmasının ardından hemen tüketilmesi gerekiyor. Çünkü ambalajın açılmasıyla beraber canlı mikroorganizmalarda ölmeye başlıyor. Bu nedenle probiyotik yoğurt tüketilirken küçük boyutlu ürünlerin alınması besinin fayda sağlaması açısından değer kazanıyor. Bekletildiğinde ise ürün hiçbir işe yaramıyor.

Probiyotik Yoğurt Yapımı

Evde süt ve yoğurt mayası kullanılarak yapılan ürün bir prebiyotik yoğurt özelliği taşıyor iken yoğurdun yine bu malzemelerin kullanılarak mayalanması ve ekstradan da içerisine de probiyotik bakterilerin kazandırılması probiyotik yoğurt ile normal yoğurt arasındaki fark oluşumunu sağlıyor.

Probiyotik şase mayasını elde etmek için güvenilir markaların probiyotiklerinin kullanılması gerekiyor. Ardından süt ve yoğurt mayası kullanılarak probiyotik yoğurt yapımı sağlanıyor. Yoğurdun bir müddet bekletilmesinden sonra maya tutması gerçekleşiyor. İlk olarak bu üründen mayanın ayrılması yeniden evde probiyotik yoğurt mayalama açısından gereklidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir