Probiyotikler Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

on

Probiyotikler sağlığa belirli faydaları olan mikroorganizmalardır. Kalp sağlığına, sindirim sistemine iyi gelebilirler. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de faydaları vardır. Yapılan birçok araştırma ve çalışmayla probiyotiklerin kilo vermeye ve karın yağlarını eritmeye fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda metabolizmayı da dengeye sokuyor. Probiyotik zayıflama konusunda incelenen tüm probiyotik bakterilerin arasında Lactobacillus ailesinin bazı türleri kilo vermeye ve göbek yağlarını eritmeye yardımcı oluyor. Şimdiye kadar incelenen tüm probiyotik bakterilerin içerisindeLactobacillusgasseri kilo vermek adına en yardımcı olan bakteri oldu. Aynı zamanda bazı probiyotikler ağır diyetlerde kilo alımını önleyebiliyor. Fakat bu etkiler probiyotiğin türüne bağlıdır. Bütün probiyotikler kilo vermeye yardımcı olmayabilir.

Probiyotikler Nasıl Faydalar Sağlar?

Probiyotikler takviye olarak fermente gıdalarda da bulunabilirler. Bağırsak sağlığı konusunda olumlu etkileri vardır. Probiyotikler patojen ve zararlı bakterilerin sayılarını azaltır, bağışıklık sistemini iyileştirir aynı zamanda bağırsak duvarının fonksiyonlarını da iyileştirir. Bağırsak bakterileri konusunda ise, probiyotikler bağırsak bakterilerini dengeye sokar tabi ki bunun da sağlığa yararı büyüktür. Aynı zamanda ishali önleyebilir. Bu konuların dışında ise probiyotikler akıl sağlığımıza da iyi gelmektedir. Kalp sağlığı, bazı alerjilerin etkilerini hatta egzamanın etkilerini dahi azalttığı görülmüştür. Bağışıklık sistemine de yararı olan probiyotikler, sindirim sisteminin gösterdiği bozukluklara da iyi gelir.

probiyotik-yogurt
Probiyotik Yoğurt ve Faydaları

Probiyotikler İştah Keser Mi?

Probiyotik takviyeler iştah keser mi diye sorarsak kısmen evet diyebiliriz. İştahımızı kontrol altında tutabiliyor. Bağırsağımızda fazla miktarda probiyotik olduğu zaman şekerli gıdalar, gofret veya açma gibi besinleri canımız istemiyor. Bu tarz yiyecekler yararlı bakterileri yok ediyor. Aynı zamanda Yapılmış olan bazı bilimsel araştırmalar, probiyotiklerin yağ emilimini azaltabildiği ve dışkıyla atılımını hızlandırabileceği şeklinde. Yağ depolama ve iştah gibi durumlara bağlı hormonları ve proteinleri etkilerler.

Probiyotik Kullanımı

Eğer kullanılacak probiyotik kapsül şeklindeyse son kullanma tarihine dikkat edilmeli. Ve bazı probiyotiklerin ısıya karşı hassas olması sebebiyle bu konuya da dikkat edilmeli. Kullanılacak olan probiyotiğin mide asidine dayanıklı olması gerekiyor. Çünkü bağırsağa kadar ulaşmalı. Bağırsak sağlığı konusunda buna dikkat edilmeli. Yanlış probiyotik seçilmemeli bazı durumlarda uzmanlara danışılmalı. Bunların dışında birçok farklı kullanım şekli olan probiyotikler sağlık konusunda yararlı olacaktır. Araştırılmalıdır ve gerekiyorsa kullanılmasında fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir