Probiyotiklerin Beyne Faydaları

Probiyotiklerin Beyne Faydaları

Beyin ile bağırsaklar arasında doğrudan bağlantı bulunur. Bu bağlantı vagus siniri dediğimiz büyük bir sinir ağı ile sağlanır. Bağırsaktaki değişim ve hastalıklar beynin de kötü hissetmesine neden olur. Probiyotiklerin beyne faydaları, probiyotiklerin beyin ile ilişkisi kısaca şu şekilde özetlenebilir: Sağlıklı bağırsak sistemi, sağlıklı bir beyin demektir.

Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz seratoninin %90’ı bağırsaklarda üretilmektedir. Fakat probiyotikler tedavi amaçlı değil, takviye olarak kullanılmaktadır. Dış etkenler mutluluğun temelini oluşturuyor, fakat sağlıklı bir beslenme ile “normal” şartlarda mutluluk sağlanabilir.

Bağırsak: İkinci Beyin

Tıp dünyası bağırsaklarınızın ikinci beyin olarak görev yaptığını belirtiyor. Hormonların üretimi ve salgılanması sindirim sistemi üzerinden yapılıyor. Bu yüzden anksiyete, depresyon ve saplantı gibi hastalıkların çözümü için bağırsak florası inceleniyor.

Yoğurt, kefir gibi süt ürünlerinde probiyotik bakteriler sıkça bulunmaktadır. Kalp sağlığı, sindirim sitemi, egzama ve deri döküntüsü gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Kişi, aynanın karşısına geçtiğinde kendini sağlıklı görürse, mutluluk hormonu salgılayacak ve sinir sistemi ile ilgili olan sorunları da hafifleyecektir.

Bağırsaklarınıza Yatırım Yapın

2017 yılında yapılan araştırmalar bize antidepresan satışlarının önceki yıllara oranla daha çok arttığını göstermektedir. Bu depresyonun arttığına ve insanların mutsuzluğuna işarettir. Antidepresanlar sorunu çözmüyor, sadece öteliyor. Probiyotik takviyesi ile huzurlu bir hayata kavuşabilirsiniz.

Probiyotiklerin kesin bir faydası olduğunu söylemek için henüz çok erken. Bu yüzden tedavi yöntemi olarak değil, takviye olarak probiyotikler kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir