Probiyotiklerin Diyabetle Olan Bağı Nedir?

on

Dünya’da en çok görülen metabolik hastalıklardan olan diyabet, Türkiye’de de maalesef gittikçe yaygınlaşmakta. Sadece ülkemizde 5 milyonun üstünde diyabet teşhisi konmuş hasta var. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü yeni geçmişken insülin direnci ve diyabet hakkındaki bilgilerimizi biraz tazelemeye ne dersiniz? Unutmayın ki bu tarz hastalıklarda erken teşhis hayat kurtarıyor.

Diyabet Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Vücudumuzun temel enerji ve besin kaynağı olan karbonhidratlar, organlarımızın ve özellikle beynimizin çalışması için en önemli etkenlerden biridir. Karbonhidratların en küçük birimi olan glikozu vücudun kullanabilmesi için insülin hormonun yeterli seviyede olması gerekir. Böylece kan şekeri dengelenmiş olur ancak bazı insanlarda insülin hormonu olması gereken değerde değildir. Bu da kandeki şeker oranının yükselmesine neden olur. Diyabeti kısaca anlattığımıza göre probiyotiklerin yani vücudumuzdaki dost bakterilerin diyabete ne gibi faydaları olduğuna değinebiliriz.

Probiyotik Dengesi ve Diyabet

Yapılan son araştırmalara göre bağırsaklar, vücudumuzun ikinci beyni olarak görülmekte. En büyük bağışıklık sistemi organı olan bağırsaklarımız içinde sağlığa yararlı olan probiyotikler barındırarak hayatımızı kolaylaştırmakta. Ancak bazen probiyotiklerin seviyesindeki düşüş bizi birçok hastalığa sürüklemekte. Böyle durumlarda vücudumuzdaki probiyotik oranını artırmak için probiyotik gıdalar ve probiyotik kapsüller tüketmek iyi bir çözüm olacaktır.

Probiyotikler kolesterol, kilo kontrolü, cilt ve ağız sağlığı gibi birçok konuda bize yardımcı olmasının yanı sıra Tip 1 ve Tip 2 (T2D) diyabet için de büyük bir önem taşıyor. Yanlış beslenmenin diyabete yol açtığı artık herkes tarafından biliniyor. Beslenme alışkanlığımızda yapabileceğimiz küçük değişikliklerle probiyotik seviyemizi yükseltmek çok kolay. Araştırmalara göre vücuttaki probiyotiklerin artması halinde diyabetin ilerleme riskinin düştüğü görülüyor. Ayrıca Tip 1 diyabetin önlenmesinde de yine probiyotik gıdaların ve probiyotik hapların etkisi oldukça büyük. Düzenli probiyotik tüketimi insülin duyarlılığını arttırarak diyabet hastalarının hayatını düzene sokuyor.

Peki Dostumuz Olan Probiyotikler Hangi Gıdalarda Saklı?

Probiyotik gıdaların başında annelerimizin yaptığı yoğurtlar, probiyotik yoğurt, peynir, kefir, ayran ve probiyotik süt gelmektedir. Ek olarak fermente besinler yani probiyotik turşu, şalgam, sirke ve boza bağırsak floramızdaki probiyotiklerin çoğalmasını sağlar.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir