Propolis Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir

on

Propolis, geçmişten günümüze uzun yıllar boyunca geleneksel bir sağlık ürünü olarak kullanılmıştır. Peki nedir propolis? Neyden elde edilir?

Doğada bulunan en güçlü bileşenlerden biri olan propolis, arılar tarafından üretilen reçine türevi bir maddedir. Arı kovanları için koruyucu ve steril edici bir etkisi vardır. Bir diğer deyişle tüm kovan için bağışıklık savunma mekanizması işleri gördüğünü söyleyebiliriz.

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

Propolis esasında arılar tarafından bal peteklerinin güçlendirilmesi ve onarılmasını sağlamak için üretilir. Arılar ürettikleri propolis sayesinde oluşturdukları kanallardan kovanlarına girerek hem kendi hijyenlerini hem de kovanın hijyenini sağlamış olurlar. Ancak propolisin koruyucu etkisi ve diğer faydaları yalnızca arı kovanlarıyla sınırlı kalmamıştır. İnsan sağlığına ve bağışıklık sistemine olan faydası neredeyse binlerce yıl önce keşfedilmiştir.

Propolisin bağışıklık sistemini koruyucu ve antioksidan etkisi, içerdiği biyoaktif bitki bileşenlerinden gelir. Biyoaktif bileşenler bedensel vücut sağlığını ve hücresel aktiviteleri olumlu yönde etkileyen ikincil metabolitlerdir. İkincil metabolitler karbonhidrat, protein, yağ gibi büyüme ve gelişme hususunda canlının almak zorunda olduğu birincil besin kaynaklarından değilseler de zorlu hayat koşullarına karşı direnç gücünü artırdıkları için önemlidirler.

Kimler Propolis Kullanırken Dikkatli Olmalıdır?

  • Eğer bala karşı alerjiniz veya genel olarak alerjik bir bünyeniz varsa propolis sizin için alerjen olabilir.
  • Kronik hastalığı olanların ve gebe/emziren kadınların kullanmadan önce muhakkak doktora danışmaları gerekir.
  • Alkol kullananlar için alkol ile birlikte tüketilmemelidir.
  • Uzun sürelerle veya yüksek miktarlarda kullanılmamalıdır.

Propolis Nasıl Kullanılır?

‘Propolis nedir?’ sorusuna yanıt verdikten sonra propolis faydaları konusuna değindik ve bu bileşenin öneminden bahsettik. Peki böylesine yararlı bir doğa mucizesi olan propolis nasıl kullanılır?

Propolisler; tablet, kapsül, damla, krem, şurup ve toz gibi pek çok çeşitli formda bulunabilir. Doğadan alınıp insanların kullanabileceği formlara getirilen propolis, çeşitliliği sebebiyle kimi zaman oral olarak ağızdan, kimi zaman ise cilt üzerine haricen uygulanarak kullanılabilir. Örneğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tablet formunda kullanılırken ağız yaraları ve boğaz enfeksiyonları için damla formu, sıvı ve katı gıdalara damlatılarak tüketilebilir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, propolisin koruyucu özelliklerinin insan sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayabileceğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir