Sinbiyotik Nedir? Sinbiyotik Gıdalar Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için en önemli koşullardan biri de sindirim sistemidir. Sindirim sistemimizin de sağlıklı çalışmasını sağlayan en önemli etken ise bağırsaklarımızda yaşayan flora bakterileridir. Bunlara “mikroflora” veya “probiyotikler” de denilir. Probiyotik bakteriler bazı araştırmacılar tarafından “yeni tanımlanan organımız” olarak adlandırılıyor. Bağırsak florasında probiyotikler kadar prebiyotikler de önemlidir. Bu ikisini bir arada bulunduran ürünlere de sinbiyotik denir.

Daha detaya inelim.

Probiyotik nedir?

Probiyotikler bağırsaklarda yaşayan ve genel vücut sağlığı üzerinde yararlı etkileri olan mikroorganizmalardır. Totalde sayılarının 100 trilyondan fazla olduğu ifade edilir. Bu rakamda vücut hücrelerimizin beş katından fazlasına denk gelir. Ağırlıkları ise 1,5 kiloya yakındır. Bunun gibi yararlı flora bakterilerinin 100’ün üzerinde çeşidi olduğu bilinmekte.

Probiyetikler bağırsağa yerleştikten sonra egemenliklerini ilan ederek bağırsakta patojen bakterilerin üremesine izin vermezler. pH’ı düşürürler ve buna bağlı olarak bağırsaklar hareketlenir. Bağırsaktaki müsin ve serotonin salgılayan hücrelerin sayısında artış sağlarlar. Sindirim enzimlerine etki ederek laktaz, maltaz, sükraz aktivitesini artırırlar. Amonyak, amin gibi toksik maddelerin bağırsaklardan emilimini azaltırlar. K2, B1, B2, B3, B6, B12 vitaminlerinin, folik asidin, biyotinin ve pantoteik asit sentezi yapar ve bu vitaminlerin emilimine yardımcı olurlar.

Prebiyotik nedir?

Bunlar sindirilmeyen karbonhidratlardır. En yaygın olanları 3-10 şeker ünitesinden oluşan oligosakkaritlerdir. Bunlar probiyotiklerin sayılarını ve aktivitelerini artırırlar. Aslında prebiyotikleri, sağlıklı floranın gelişmesini sağlayan besin ortamı olarak da ifade edebiliriz. Kalınbağırsaklardaki probiyotikler, prebiyotikleri besin kaynağı olarak kullanırlar ve karbonhidrat yapısındaki bu prebiyotiklerden kısa zincirli yağ asitleri sentezlerler. Ayrıca patojenlerin çoğalmasını ve bağırsak yüzeyinde tutunmasını engelleyerek dışkı yoluyla atılmalarını sağlarlar.

Sinbiyotikler

Probiyotik ve prebiyotikleri bir arada bulunduran besin maddeleridir. Sinbiyotik olarak alındıklarında, probiyotik bakterilerin yaşam sürelerinin uzadığına ve kolonda daha iyi yerleştiğine dair saptamalar yapılmıştır.

Ev yapımı turşu (örneğin lahana), ev yapımı zeytin, ev yapımı probiyotik yoğurt, ev yapımı boza, fermente soya ürünleri (tempeh, misso, tofu) gibi gıdalar, yulaf ile yoğurt, beyaz peynir ve soğan, chia tohumları ve kombucha vb. , sinbiyotik gıdalara örnek olarak verilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir