Ülseratif Kolit Hastalığı Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi 

Ülseratif Kolit Hastalığı Nedir ?

Ülseratif kolit, kalın bağırsağın içini örten mukozal tabakada veya rektumda iltihaba neden olup yanmaya, ağrıya ve şişliğe sebebiyet vererek hastada rahatsızlık oluşturur. Ülseratif kolit, rektumun ve kolonun hangi bölümünde sorun olduguna bağlı olarak türlere ayrılır. Eğer iltihaplı alan rektumda ise Proktit veya ülseratif proktit adını alır. Rektum ve kolonun alt bölümünde ise Proktosigmoidit adını alır. Karın bölgesinin sol tarafındaki kolon kısmının tamamında iltahaplanma oluşursa Distal ülseratif kolit veya sadece distal kolit adını alır. Sol kolondan daha fazlasını, genellikle tüm kolonu etkiliyor ise Pankolit adını alır. Tüm kolonu etkileyip ve şiddetli sancıya, aşırı ishale ve bazen vücudun susuz kalmasına ve şoka neden oluyorsa bu kolitin ender rastlanan ve hayati tehlike oluşturan Fulminan kolit adını alır.

 

Ülseratif Kolit Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Genellikle sol tarafta kramp şeklinde karın ağrısı oluşabilir.

Barsağın içini örten tabaka iltihaplandıkça ve hasarlandıkça bağırsaktan geçen suyun emilimi azalır ve ishale neden olur.

Hasar gören, yaralanmış mukozal tabaka aşırı derece mukus ve kan üreterebilir. Buda kanlı ve mukuslu dışkıya neden olur.

Kan kaybı anemiye sebep olabilir. İshal ve karın ağrısı, iştahınızı kaybetmenize ve kilo vermenize neden olur. Vucuttaki oksijen dengesi azalarak aneminin de belirtisi olan halsizlik hissini yaratabilir.

Dışkı yokken tuvalete gitme isteğine neden olur.

Ülseratif kolitli hastaların bazılarında kabızlık görülebilir buda karında şişliğe ve ağrıya neden olur.

Emilimdeki sorunlar nedeniyle vitaminsel hastalıklarda ortaya cıkabılır.

Diğer belirtiler ise ağızda aft yaraları ve mide bulantısı oluşabilir.

Kimlerde ülseratif kolit olur?

Avrupada Her 100.000 kişide 0,6 ila 24,3 kişi

Asya ve Orta Doğu’da Her 100.000 kişide 0,1 ila 6,3 kişi

Kuzey Amerikada Her 100.000 kişide 0 ila 19,2 kişi’de görülmektededir.

Her yaşta oluşabilir. Yaygın olarak 30-40 Yaşları arasında başlamaktadır. Kadın ve erkeklerde eşit olarak görülmektedir.

Ülseratif Kolit ve Kanser Riski

Uzun süre ülseratif kolit olan hastalarda kalın bağırsak kanseri bakımından risk altındadırlar. Hastalığı 8 yıl ve üzerinde olanlarda kanser olma riski yüksektir. Uzun süren ülseratif kolit hastalarında, kanserleşme bulguları görüldüğünde veya kanser gelişme riski olan bulgularda kalın bağırsağın ameliyat ile çıkarılması gereklidir. Bu nedenle uzun süreli ülseratif kolit hastalığı olan hastalarda yıllık kolonoskopi ile gözlem yapılmalı ve biyopsi alınması gerekmektedir.

Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif kolit hastalığında ani alevlenmeler veya sessiz dönemlerle seyretmektedir. Hastalık alevlendiği dönemlerde ciddi belirtiler ve bulgular gözlemlenirken , sessiz dönemlerde ise hasta normal yaşamına devam edebilmektedir. Hastalığın sebebi bilinmediği için hastalığın hangi dönemde alevleneceği ve buna neyin etken olduğu da bilinmemektedir. Hastanın bulgularına bakılarak hastaları ayrı ayrı değerledirilmelidir. Hastanın cinsiyetine, hastalığın şiddetine, hastalığın süresine, Hastanın yaşına , hastanın yaşam kalitesine göre bir tedavi programı yapılır. Bu yüzden diyet (ülseratif kolit diyeti), ilaç tedavisi ve ameliyat (ülseratif kolit ameliyatı) ülseratif kolit hastalığının tedavisinde kullanılır.

Ülseratif Kolit hastalığının tedavisi olmadığından küçük vakalarda sadece bulgulara yönelik tedaviler yapılmaktadır. Bazı durumlarda hastanın etkilendiği kalın bağırsağın tümünün ameliyat ile alınması çözüm olmaktadır. Şiddetli vakalarda ilaç tedavisine ek olarak bağırsakları dinlenmeye teşvik edilmelidir. Bu tarz vakalarda tedavi, hastanede yatarken planlanmalıdır. Hastalara lifsiz, kolay sindirilen (elemental) diyet yani probiyotik beslenme önerilir. Ya da daha ileri seviyelerde damardan besin verilmelidir. Tedavisine verilen cevaba göre sonraki tedavi planı yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir