Uykusuzluk Bağırsak Florasını Bozuyor

Uyku Derneği Nöroloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Zerrin Pelin, uykusuz kalmanın bağırsak florasını bozduğunu ve buna bağlı olarak diğer hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi. Uyku insanın fiziksel olarak ve psikolojik olarak sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. İyi bir uyku, vücuda kuvvet veriyor, insanın moralini düzeltir. Hayatın karşısındaki dik duruşunuzu sağlam bir uyku ile koruyabilirsiniz. Uykusuzluk problemleri çekiyorsanız, probiyotik takviyeler ile bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Uykusuzluk (Imsomnia) Nedir?

Uykusuzluk (imsomnia), kişinin uykuya dalamama ya da daldığı uykuyu deliksiz sürdürememe sorunu ve hastalığıdır. Bu sorun yüksek ihtimalle psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor. Sinir ve stres kişinin uykusunun önüne geçebiliyor ve sağlıksız bir uyku yaşatabiliyor.

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

  1. Aşırı Kafein: Çay ve kahvede bulunan kafein uyku problemlerini beraberinde getiriyor. Vücutta 8 saat etkisini gösteren kafeinler uyumanızı engelleyebilir. Bu yüzden uyku problemleri çekiyorsanız 5 çayından sonra çay ve kahve tüketmemelisiniz.
  2. Aşırı Yemek: Aşırı yemek gaz ve şişkinliğe sebep olacaktır. Vücut bunu sindirirken rahatsızlık verecek ve sizi uyutmayacaktır. Bu yüzden yatmadan önce probiyotik yoğurt ve diğer probiyotik besinler tüketilebilir.
  3. Sigara Tüketimi: Sigara bir uyarıcı maddedir. Uykunu düzensizleştirir. Bunun yanında öksürük ve balgam yapan sigaralar, uykularınızın bölünmesine ve saatlerce nefes alamamanıza neden olabilir. Mümkünse sigarayı bırakmak en doğru yol olacaktır.
  4. Rutin Eksikliği: Yeni bebeği olan çiftler, belirli bir saatte yatıp belirli bir saatte kalkmanın vücuda olan faydalarını çok iyi biliyorlardır. Düzen her insanın aradığı sistemin adıdır. Aynı saatte yatıp aynı saatte kalktığınız sürece kolay kolay uyku sorunları yaşamayacaksınız.
  5. Kullanılan ilaçlar, çevresel faktörler, depresyon ve sinir bozuklukları uykusuzluğa sebep olabilir.

 

Uykusuzluk Tüm Metabolizmayı Etkiliyor

Bağırsak florası bozukluğu ile birlikte vücudun bütün savunma sistemi çöküyor. Uykusuzluk (imsomnia) kişinin önce bağırsaklarını oradan dolaylı olarak psikolojisini bozuyor. Bu bozulma insanın sindirim sistemi ile beyni arasındaki kuvvetli bağdan dolayı oluyor. İnsanlar sağlıklı bir şekilde ve yeterli süre uyumalıdırlar.  Günde 11-12 saat uyumak değil 7-8 saat düzenli bir şekilde uyumak bünyeyi daha dinç tutacaktır. Düzenli uyku, hayat standartlarınızı üç katına çıkaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir