Virüs ve Bakteri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sağlık ve hijyen söz konusu olduğu zaman sıklıkla duyduğumuz ve kullandığımız iki kelime: bakteri ve virüs. Bazen bu kelimeleri birbirlerinin yerine geçecek şekilde kullandığımızı fark etmişsinizdir. Peki bu iki kelime aynı anlama geliyor mu? Virüs ve bakteri arasındaki fark nedir?

Bakteri ve virüs bazı yönlerden benzerlik gösteren mikroplar olsalar da aynı değildirler. Bu mikroorganizmaların ikisi de gözle görülmeyecek denli küçük, mikroskobik boyutlardadır. İki oluşum arasındaki en belirgin farklardan biri boyutlarındaki farktır. Her iki tür de mikroskopla gözlemlenebilecek canlılardan oluşmasına rağmen aralarındaki büyüklük farkı -özellikle bazı türlerde- oldukça çoktur. Virüs ve bakteri farkını ortaya koyabilmek adına her ikisinin de ayrı ayrı incelenmesi:

Virüs Nedir?

Virüsler yaşamak için başka canlı organizmalara ihtiyaç duyan asalak mikroorganizmalardır. Bu yüzden cansız yüzeylerde birkaç saat ile birkaç gün aralığında varlıklarını sürdürebilir ve ardından parçalanarak yok olurlar. Virüsler -megavirüs gibi nispeten büyük olan türler haricinde- bakterilere göre oldukça küçük canlılardır. Bazı özel bakteri türlerinin boyutları 0.75 mm büyüklüğe kadar ulaşırken (bkz.: Thiomargarita namibiensis) bilinen en büyük virüsler bile bakterilerden 10-1000 kat daha küçüktür. Bu sebeple virüsleri inceleyebilmek için elektron mikroskobu kullanmak gerekir.

Virüsler çeşitli canlılara bulaşarak bu canlıları enfekte ettikleri gibi bir diğer virüse de bulaşabilir ve o virüsü enfekte edebilirler. Canlı ve sağlıklı hücrelere tutunan virüs, tutunduğu hücrede yeni virüsler üretmesiyle bu canlı ve sağlıklı yapıyı bozar. Virüsler bakterilere kıyasla çok daha hızlı bir biçimde üreyebilirler. Bu sebeple de evrimleşmeleri bakterilerin evrimleşme sürecinden daha kısa sürede gerçekleşir. Hızlı üremeleri ve evrimleşmeleri sebebiyle doğada da daha fazla bulunurlar (yaklaşık her bir bakteri için 10 virüsün bulunduğu düşünülür). Ne yazık ki virüslerin tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Kullanılan diğer ilaçlar da daha fazla virüs üremesini önlemek amaçlıdır. Ancak iyi haber şu ki, vücudunuz bir virüs türü ile mücadele ettikten sonra o virüse karşı bağışıklık kazanmış olur. Yine de aşı olmanın virüsle baş etme konusunda en iyi yol olduğu düşünülmektedir.

Bakteri Nedir?

Bakteriler virüslere göre daha komplike bir yapıya sahiptirler. Bakteriler neredeyse her ortamda yaşayabilir ve hemen hemen her canlıya bulaşabilirler. Bakterileri yok etmek için antibiyotik kullanılır ancak aşırı antibiyotik kullanımı antibiyotik direnci oluşturacağı için iyi değildir. Fazla antibiyotik kullanılması sonucunda bakterinin evrimleşerek antibiyotiğe karşı direnç kazanması durumu ‘antibiyotik direnci’ olarak adlandırılır. 

Bakterilerden korunmak için yapılması gereken en önemli şey kişisel hijyeni sağlamak, sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Ayrıca takviye olarak alınabilecek vitamin ve probiyotikler de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlar. Güçlü bağışıklık sistemi bakterilerden korunmak adına güçlü bir kalkan olarak görülebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir